Yeni Trafik Levhaları Geliyor!Ülkemizde uygulanan trafik kuralları ve direksiyon başındakilerin davranışlarını kontrol edecek uygulamalar, her geçen gün artıyor ve değişikliğe uğruyor. Trafik düzeni ve güvenliğinin vazgeçilmez öğeleri trafik levhalarına yenileri ekleniyor. 

 


Karayolları Genel Müdürlüğü, ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda yeni trafik işaretlerinin uygulanmaya başlanması kararını aldı. Bu kararın alınmasında Trafik El Kitabı üzerindeki çalışmaların sona ermesinin etkisi büyük.

 


Gündellik hayattaki ihtiyaçların etkisiyle yeni  trafik işaretleri, standart trafik işareti kapsamında alındı. Yapılan çalışmalar doğrultusunda bazı trafik işaretlerinin güncellenmesine karar verildi. Bu güncelleme ile birlikte 211 tane olan trafik işaret levhası sayısı yeni levhalarla 243’e çıkacak.
Trafik Sıkışıklığı

 


Özellikle büyük şehirlerde trafik sıkışıklıkları sıklıkla yaşanan bir durum. Trafik sıkışıklığı levhaları, trafiğin sürekli olarak sıkıştığı yerlerde sürücüleri uyarmak için kullanılacak. Böylece sürücüler hızlarını düşürecek. 
Otoyol ve Tramvayın Birleştiği Noktalar

 


Otoyolun tramvay hattı ile birleştiği noktalar, trafik kazalarını arttırabiliyor. Otoyol ve tramvayın birleştiği noktaları belirtecek işaretlerle bu risk azalacak. 

 


Araçtan Metroya Geçecekler için Park Yeri

 


Arabayı park edip metro ile yolculuğa devam edecekler için park yeri işareti, tramvay için de kullanılacak.

 


Yüksek Gerilim Hatları

 


Dikkat levhalarına tramvay ve elektrik hattı altından geçen araçlar için uyarı levhası koyulacak.

 


Çıkmaz Yollar

 


Kavşaklara yaklaşırken çıkışı olmayan yolların bulunduğunu gösteren levhalar eklenecek.

 


Rampalı Yaya Geçidi

 


Merdivensiz yaya üst geçitlerini işaret edecek olan levhalar.

 


Yaya Öncelikli Yol

 


Hız limitinin düşürülmesi için koyulacak bu işaretler, sürücülerin 20 km hızı geçemeyecekleri yollarda bulunacak.

 


Ağaç Engeli

 


Kamyon, otobüs, tır gibi büyük araçların sarkan ağaç dallarına çarpabileceklerini işaret edecek olan levhalar.

 


Askeri Araç

 


Askeri araçların sıklıkla bulunduğu bölgelerde kullanılacak. Bu levhalarla karşılaşan sürücüler, hız limitini düşürmek durumunda kalacak.

 


Elektronik Denetleme

 


Hız sınırı ihlali, trafik ışığı ihlali, emniyet şeridi ihlali vb. kontrollerin yapılmakta olduğunu belirtecek olan levha. 
  


 

Tümü

X